top of page
חיפוש

תוכנית 6 השלבים לעיצוב ושיפוץ הבית.
"שיפוץ" היא מילה מאיימת עבור רבים מאתנו. אנו יודעים איך זה יתחיל אך לא כיצד זה יגמר. הסיבה העיקרית לכך היא המשתנים הרבים המשפיעים על העלויות. דבר זה גורם לרבים מאתנו לחששות מרובים ולחוסר בטחון.

כדי לבצע שיפוץ בצורה נכונה אני מחלקת את השיפוץ ל6 שלבים:

1. הרשימה

2. להריח את השוק

3. בחירת הסגנון העיצובי שלכם

4. בחירת הקבלן

5. נגרות

6. הום סטיילינג - הלבשת הבית


שלב ראשון - הרשימה!

אני ממליצה להכין רשימת מכולת במטרה לממש את הפנטזיות והחלומות שלכם. ברשימה תפרטו מה אתם רוצים לשנות או לחדש בכל אזור בבית.

למשל החלפת מטבח, החלפת גופי תאורה, הריסת קירות, החלפת דלתות פנים, החלפת חדרי רחצה, צביעת הבית ועוד. ככל שהרשימה יותר מדויקת כך נוכל לדייק את בדיקת העליות של החומרים ושל המבצעים ולתאם את לוחות הזמנים כך שיהיו הקצרים ביותר במסגרת המגבלות.


שלב שני - להריח את השוק!

עולם העיצוב מאד מגוון, יש מבחר גדול של ספקים ושל חומרים לכן כדאי לראות מה חדש בעולם העיצוב במגזינים ובאינטרנט. באפליקציה כמו Pinterest תוכלו להתרשם מהמון רעיונות ולברר לאיזה סגנון עיצובי אתם מתחברים, זה יעזור לכם להתמקד ולדייק את הרעיונות שלכם. בנוסף, צאו ליום כיף במרכזי עיצוב , שם אפשר למצוא במקובץ מבחר גדול של חומרים וספקים ולקבל הצעות מחיר ראשוניות. כדאי לדעת שיש חברות שילוו אתכם באופן אישי אם תתאמו פגישה מראש. זה לא כרוך בעלות, ובעזרת מומחה בתחומו תקבלו גם רעיונות חדשים וגם תמחור מדויק.


שלב שלישי - בחירת הסגנון העיצובי שלכם

יש כמה סגנונות עיקריים המקובלים בארץ, והם:

סגנון מודרני


דוגל בקווים ישרים ונקיים, ממעט בעיטורים ובאביזרים והמוטו הוא פונקציונליות ופשטות למרות שלעיתים זו פשטות יקרה. החומרים הבולטים בסגנון זה הם ברזל, לעיתים חשוף, זכוכית, ולכן יש שימוש גדול בפתחי אור גדולים שגם מחדירים אור טבעי, ובחומרים טבעיים. שימוש בצבעים ניטרליים כמו לבן שחור אפור עם נגיעות צבע עזות ודרמטיות,


סגנון רטרו / וינטג'


רהיטים חדשים בסגנון ישן, שימוש בטפטים עם הדפסים גאומטריים, שימוש בחומרים כמו פורמייקה ונירוסטה ובאביזרים מרובים וביניהם כרזות בסגנון ישן. הצבעים השולטים הם ירוק, כתום ושאר צבעים פסטלים ונוסטלגיים כך שהמראה שמתקבל הוא עליז מגניב ונוסטלגי.

סגנון הכפרי


שואב את השראתו מבתי הכפר בטוסקנה ופרובנס, רהיטי עץ משופשף, ידיות ברזל או נחושת, מסגרות דקורטיביות, רהיטים מרופדים בבדים רכים כשהדגש הוא על צבעי תכלת אפרפר וירקרק, שימוש באבן טבעית לחיפוי ולריצוף, ופריטים עיצוביים מרובים וגלויים.

סגנון האקלקטי


משלב עיצוב מכמה סגנונות ותקופות, ומיועד לאנשים שאוהבים לשלב סגנונות סונים.

שלב רביעי - בחירת קבלן

ביצוע העבודות בבית הם מרכיב גדול בעליות ומומלץ לדייק את מפרט העבודות על מנת שההערכה תהיה מדויקת יותר, וכך תוכלו לקבל הצעות מחיר מכמה בעלי מקצוע ולהשוות מחירים. קיימים מחירונים באתרים השונים באינטרנט ומומלץ להיעזר בהם. בנוסף מאד מומלץ להכין תוכניות של הריסה , בניה, חשמל ואינסטלציה שידייקו את העבודה ואת התמחור. מעצבת פנים תוכל להכין לכם את התוכניות הללו ותחסוך לכם התלבטויות וכסף.

להלן העבודות שצריך להכניס למפרט:

הריסה ובניה

עלות העבודה משתנה בהתאם למצב בשטח ולצרכים. עלות של פירוק קיר גבס שונה מעלות ופינוי של קיר בלוקים או בטון. לעיתים יש להיעזר בקונסטרוקטור כדי לברר נושא של פירוק קירות תומכים או עמודים. במקרים שונים יש להוסיף עלות של הגשת תוכניות לאישור שינויים במעטפת החיצונית בעירייה.

כמו"כ יש לקחת בחשבון עלות של פינוי הפסולת כנדרש בחוק.

חשמל ותאורה

אני נוהגת ללכת לחנות תאורה ומקצועית לראות את גופי התאורה החדשים והנפוצים ולקבל יעוץ מיועץ מקצועי. גופי תאורה שקועים בגבס מחייבים תכנון הנמכות בהתאמה כך תכנון נקודות החשמל מדוייק. חשוב להכין רשימה של כל סוגי נקודות החשמל כי לכל סוג עלות שונה, ולספור את כמות הנקודות. יש גם הבדל בנראות ובתמחור של אביזרי הקצה למשל, מתגים מסויימים מאפשרים להכניס עד 6 הדלקות באביזר אחד.

לעיתים יש צורך להזיז או להגדיל את לוח החשמל מה שדורש בדיקה ואישור של חברת החשמל וכרוך בעלות נוספת ומשמעותית.

אינסטלציה

יש לרשום את כמות וסוגי נק. המים. אני בוחרת את הברזים והניקוזים ואז מכניסה למפרט את הסוגים שנבחרו מאחר והתמחור שלהם שונה. תוכנית עבודה מוגדרת וכתב כמויות מסודר יאפשר לכם לקבל הצעה מדויקת.

ריצוף וחיפוי

יש להפריד בין עלות העבודה ועלות החומרים. עלות העבודה נגזרת מאופי החומר, מהגדלים השונים ומהפריסות המשתנות בהתאם לתכנון.

תוכנית פריסת האריחים תאפשר לדייק את ביצוע העבודה בצורה מושלמת. עלות ריצוף וחיפוי סטנדרט למר' היא כ- 250 ש"ח. בתחום עלויות החומרים ההיצע מאד גדול. קיימים אריחים החל מ-50 ₪ למטר ועד לסכומים גבוהים ביותר, בהתאם לצרכיו וטעמו של הלקוח.

בנוסף, ריצוף הפרקט תפס לו מקום של כבוד בשנים האחרונות בעיצוב העכשווי בארץ. עלות לפרקט למינציה כ-200 ש"ח למר' כולל חומר ועבודה.פרקט תלת שכבתי יעלה בסביבות 400 ש"ח.

מיזוג

מגוון המזגנים הקיים הוא גדול. יועץ המיזוג אינו מעצב פנים ולכן חשוב להגדיר תוכנית שהיועץ יתאים את עצמו אליה אחרת הביצוע בשטח יהיה פונקציונלי אך לא בהכרח מעוצב.

המזגנים העיליים, מבחינה עיצובית אינם מהווים פתרון מושלם , בנוסף גם פיזור האוויר לא אחיד ולא תמיד נעים. לעומתם המזגנים המיני מרכזיים מחייבים הנמכות גבס אך הם דקורטיביים, פיזור האוויר טוב יותר ויש דגמים חסכוניים בחשמל לטווח הארוך.

יתרונם העיצובי הנוסף הוא שהנמכות המיזוג מאפשרות גם ביצוע של תאורה שקועה ונסתרת.

עבודות הגבס

בהמשך לסעיף הקודם, הנמכות גבס למיזוג משמשות בעיצוב העכשווי גם לדקורציה ולתאורה נסתרת. בעבר היה נהוג לתמחר את עבודות הגבס לפי מטרים אבל העיצוב העכשווי מורכב יותר ולכן על המבצע לתמחר את עלות העבודה בהתאם לפרטי תוכניות ההנמכות, ושאר פרטי הגבס.

אלומיניום

כאשר יש צורך בשינוי פתחים נדרשת הגשת תוכניות לאישור העיריה ע"י מהנדס או אדריכל. באם השינוי הנדרש אינו גודל הפתח אלא רק סוג החלון, יש להכין מפרט הכולל את סוג הפרופיל, סוג הזכוכית, סוג התריס, והאם נדרשת רשת. אחת המגמות הבולטות בתחום היא שימוש בפרופילים בלגיים העשויים ברזל. הם עדינים למראה אך יש להם מספר חסרונות כגון עלויות גבוהות, אינם ניתנים להזזה אלא רק לפתיחה, אטימות נמוכה ועוד. משום כך חברות האלומיניום השונות פיתחו מוצרים דומים כמו למשל "קליל בלגי". המראה אינו זהה אבל נראה מצוין .

צבע וטקסטורות

הצבע משפיע על תת המודע ועל רמת האושר שלנו ולכן חשיבתו רבה. שימוש בצבעים רכים ובהירים בשילוב כמה מוקדים של צבע מנוגד יצרו אוירה נעימה והרמונית. מומלץ לבקר במרכזי צבע כמו אלו של "טמבור" ו "נירלט" שם תוכלו לקבל דוגמאות והמלצות ולהתרשם ממגוון טקסטורות מיוחדות . גם טפטים יעשירו את החלל וגם מדבקות קיר יעשו יופי של עבודה.

צביעת פסים לגובה תתרום לתחושה של גובה בעיקר באזורים נמוכים.

טפט גאומטרי מוסיף ענין ותחכום לאזור הסלון.

חשוב לציין במפרט את סוגי הצבעים והטקסטורות מאחר ועליות היישום שלהם שונות ומשפיעות על התמחור בהתאם להיקף העבודה.


שלב חמישי - נגרות


נגרות מטבח

מחיר המטבח תלוי בחומרים ממנו עשוי הגוף, הדלתות, הפרזולים והגימורים. יש להוסיף בחשבון את עלות המשטחים והחיפויים. לאחרונה נכנסו לשוק משטחים חדשים כמו ה "דקטון" שעמידים גם לחום. כמו כן יש להוסיף מוצרי חשמל נלווים כמו מקרר, תנור בנוי, מיקרוגל אינטגרלי או נסתר בקלפה, וברז מים חם קר בצמוד לברז הכיור שחוסך את המקום של תמי 4.

נגרות כללית

הנגרות בבית היא מרכיב מרכזי בתמחור של עיצוב ושיפוץ, ארונות קיר, ארונות לכיורים, וריהוט לחדרים. את חלקם אפשר לרכוש מתצוגה או לחלופין להזמין בהתאמה אישית מה שמייקר לעיתים את העלויות.

דלתות פנים וכניסה.

הכניסה היא המבט הראשון על הבית והוא קובע את הרושם הראשוני ולכן מבחר דלתות הכניסה הקיימות היום בשוק הוא מגוון ומרהיב. בתחום דלתות הפנים, יש חברות שמציעות דלתות ומשקופים עמידים במים - המתאימות לאלו מביננו שאוהבות לשטוף עם הרבה מים וגם מאד עמידות בחדרי הרחצה.


שלב שישי – הום סטיילינג – הלבשת הבית


חשוב להשאיר מראש תקציב לריהוט והלבשת הבית: ריהוט הסלון ופינת האוכל, ריהוט חדרי השינה, גופי תאורה, וילונות, שטיחים תמונות מראות ועוד.

עלויות הריהוט משתנות בצורה ניכרת, אבל בהחלט ניתן לרהט את הבית בחכמה ולעמוד במסגרת התקציב שהקצבתם מראש ולכן מומלץ כבר בשלבי התכנון לתמחר גם סעיף זה.

טיפים בנושא הלבשת הבית בבלוגים הבאים.


לסיכום:

יש להביא בחשבון סטייה של עד 20% מהתקציב שהגעתם אליו בחישוב העליות, אבל ככל שהתכנון יהיה מפורט יותר כך יהיו פחות הפתעות בהמשך והתקציב יישאר קרוב למסגרת שנקבעה מראש.

מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה באתר בפייסבוק ובטלפון.

שלומית דאובה - סטודיו לעיצוב פנים.

053-5320364

334 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page